DIGITAL DETOX’2 – okolice mapy

Wystawa zorganizowana w ramach współpracy pomiędzy
Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
______
Kurator: Adam Panasiewicz
Identyfikacja i koncepcja wystawiennicza: Przemysław Paliwoda
_______
Artyści:
Kornel Janczy
Przemysław Paliwoda
Adam Panasiewicz – naN group
Alicja Panasiewicz – naN group
Jakub Pierzchała
Agnieszka Łukaszewska
Mateusz Domeradzki
Magdalena Hlawacz
Michał Krawiec
Bartosz Posacki
Paulina Ptaszyńska
_______
W drugiej odsłonie Digital Detox zaproszeni artyści pochylą się nad interpretacją mapy, jako kulturowego fenomenu w kształtowaniu granic reprezentacji, ale również chciałbym, aby odpowiedzieli na zarysowujące się pytanie: – czy obecnie, mapa ma znaczenie względem terytorium?, jako jego symulacja, odwzorowanie, – czy też, mapy odwzorowują terytoria zanikające nie mające odniesienia do naszej Rzeczywistości.
W alegorycznej narracji Baudrillarda znika terytorium, pozostaje tylko mapa – jego symulacja, która w ostateczności też niknie, atrofia terytorium powoduje zanik mapy w kontekście tradycyjnym, pozostaje cyfrowe okno do opowieści o symulowanym Świecie za pośrednictwem mediów. Współczesne oblicze mapy – interfejs ułatwia nawigację, jednak nie sposób jej dotknąć, ukrywa swoją materię na kartach zero – jedynkowych znaków albo w pamięci komputera, jest symulacją symulacji.
Mapa może być wszystkim, planem, topografią, palimpsestem, panopticum, wyobraźnią, a nawet diagramem życia. Może spełniać wielorakie role i funkcje, może być manifestem, diagnozą
społeczną, a nawet wyrazem niezadowolenia neoliberalnym ładem.
Zapraszam artystki i artystów do kreatywnego odkrywania mapy, która mieści się w układzie sprzężonym z mediami, ale może istnieć również, jako samoistny fantazmat. Może warto porównać mapę, jako standardowy system odwzorowań kartograficznych znaczeń z czymś, co wymyka się jej definicji o wymiarze kłącza z rozrośniętą strefą signifié.
_______
wernisaż: 01.12.2022
wystawa 01.12.2022 – 03.01.2023 w godz. 10-16.00 w dni powszednie lub po umówieniu przez funpage Galerii Podbrzezie

zdjęcia: Andrzej Najder