Jagoda Valkov – Szczęśliwa wina

Jagoda Valkov – Szczęśliwa wina
Sekcja ShowOFF
kuratorka: Silvia Pogoda

Co się dzieje, kiedy wspomnienia codziennego życia nagle zabarwia świadomość, że odbywało się ono nie tyle „blisko kościoła”, co po prostu w sekcie? Jagoda Valkov po latach spędzonych w Ruchu Rodzin Nazaretańskich, zdjęcia z rodzinnych albumów zmieniła w kolaże, nakładając na obrazy inne, odnoszące się do religijnej rzeczywistości, kształtującej światopogląd społeczności. Szczęśliwa wina buduje obraz świata, w którym nad dziewczynką sfotografowaną z owcami, cały czas unosi się twarz Jezusa, a obok księdza przemawiającego do wiernych, widnieje złowieszczy wąż, przypominający o grzechu pierworodnym. Początkowo uderza odrealniony, psychodeliczny charakter grafik, ale przyglądając się im uważnie, w kolorowym, wyrazistym stylu Valkow odnajdziemy komentarz na temat życia w społeczności zbudowanej na wzór rodziny z Nazaretu.

Szczęśliwa wina to cykl osobistych kolaży Jagody Valkov. Artystka w swoich pracach połączyła fotografie z rodzinnego archiwum oraz z albumów członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z nowoczesną symboliczną grafiką. Są to przetworzone wspomnienia z okresu dorastania, a zarazem z trzynastu lat życia w organizacji religijnej.

 

Jagoda Valkov w osobisty i świeży sposób powraca do tego okresu, pobudza pamięć, tworzy oniryczne, psychodeliczne obrazy, wciągające widza do świata, w którym granica między snem a odtworzoną rzeczywistością jest niezwykle delikatna. Stałym elementem kolaży są motywy religijne, wydobyte z otchłani pamięci fragmenty minionej rzeczywistości: węże i inne zwierzęta, symbolizujące moc szatana, o którego wpływie na życie człowieka (także dziecka) organizacja nieustannie przypominała. Motywy diabła jako wcielonego zła mieszają się z uświęconymi ptakami, symbolizującymi Ducha Świętego. Aureole, serce Jezusa, róże i inne symbole świętości nie istnieją samodzielnie w tym świecie. Przytłaczają je wizje korony cierniowej, much, szarańczy i plag biblijnych.

Zastosowana estetyka, w której wspomnienia przenikają się z obrazami symbolicznymi oraz ze świadectwami z okresu istnienia w ramach organizacji religijnej, wciąga do intrygującej i fascynującej przestrzeni. Kolory, wizje, sny i rzeczywiste obrazy tworzą intensywny koktajl, mienią się niczym w obrazy w kalejdoskopie, jest to prawdziwie „szczęśliwa wina”.

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy nieżyjącego już księdza Tadeusza, który współpracował ze świeckim Sławomirem; wraz z grupą wiernych w 1985 roku powołali oni w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Członkowie Ruchu są wpatrzeni w Świętą Rodzinę z Nazaretu. Pragnęli (i wciąż pragną – bo Ruch istnieje, zreformowany 2009 roku) naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie. Ruch istnieje obecnie mniej więcej w czterdziestu krajach świata. Należy do niego czterdzieści pięć tysięcy osób (w archidiecezji warszawskiej – około trzech tysięcy). Działa przy parafiach, a w jego strukturach funkcjonują sekcje dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych.

Kolaże zostały opatrzone cytatami z Dekretu nr 314/A/2009, wydanego przez arcybiskupa Kazimierza Nycza w sprawie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

więcej

zdj. Kamil Krajewski

wystawa czynna:

28.05–27.06
czw.–pt. 15.00–19.00
sb.–nd. 11.00–19.00

Paweł Weinreb ARTE(-)FAKTY

Prezentowany projekt ARTE(-)FAKTY jest kontynuacją / rozwinięciem działań realizowanych w ramach projektu Elementarz (H.A.I.K.U), który zajmował się transpozycją istoty poezji Haiku do sztuk wizualnych. W projekcie ARTE(-)FAKTY dążę do konkluzji na temat relacji doświadczenie – język / kod, badam kontekstualność dzieła i intertekstualną rozgrywkę wykreowaną pomiędzy dziełem a odbiorcą.

Realizacja jest intermedialną (interdyscyplinarną) ekspozycją otwartą na rozwój w trakcie trwania. Jej główny trzon stanowi instalacja w której widz / odbiorca podążając za przygotowanymi przeze mnie tropami może nadać wybranej przez siebie cyfrze / liczbie / działaniu matematycznemu / wyrazowi określony charakter wizualny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu stworzonemu specjalnie na potrzeby projektu oprogramowaniu.

Program ten zawiera zeskanowane w pamięci matryce litograficzne odpowiadające poszczególnym cyfrom (od 0 do 9 ). Proces ten odbywa się przy poszanowaniu zasad definiujących tradycyjny proces druku – dotyczących sposobu mieszania się barw oraz ich transparentności.

Ta interaktywna część ekspozycji jest swoistym laboratorium sztuki wizualnej, w którym każdy może dowolnie eksperymentować. Projekt ten jest jednocześnie hołdem złożonym grafice par excellence.

Na pozostałą część ekspozycji składają się:

– instalacja graficzna zrealizowana z układu 40 różnych litografii 40 x 50 cm każda;

– instalacja video zatytułowana π, w skład której wchodzą: animacja inscenizująca do ‘setnego’ miejsca po przecinku wartość matematyczną przypisaną liczbie π oraz materiał found footage pozyskany ze starych taśm VHS

– intermedialna praca zbudowana z synchronicznej projekcji audiowizualnej przedstawiającej szum fal oraz obraz found footage reprezentujący biały szum końca transmisji, oba zestawione razem z ekspozycją samych matryc litograficznych.

https://vimeo.com/user39224274

wystawa: 10-21.05.2021

zdjęcia Andrzej Najder