Krakowska Szkoła Plakatu

Krakowska Szkoła Plakatu to program wydarzeń towarzyszących wystawie Post-Poster? − między sztuką a metodyką.

Harmonogram wydarzeń:
POSTER–FIESTA – CAŁY WEEKEND Z PLAKATAMI! 16–17.11.2024

16.11.2024, SOBOTA, WARSZTATY, prowadząca Justyna Jędrysek
Godzina 10:00–11:00 Warsztaty dla dzieci: zaprojektuj z nami plakat!
Godzina 11:30–12:30 Warsztaty nie dla dzieci: plakat tradycyjny

17.11.24, NIEDZIELA, WARSZTATY, prowadząca Anna Zabdyrska
Godzina 10:00–11:00 Warsztaty dla dzieci: zaprojektuj z nami plakat!
Godzina 11:30–12:30 Warsztaty nie dla dzieci: plakat typograficzny

28.11.2024, czwartek, godzina 18:00–20.00, Galeria Podbrzezie –
SPOTKANIE–PROJEKTOWANIE: EDYCJA PLAKATY!
Agnieszka Ziemiszewska oraz Jakub Kamiński
+ 20:30–23.30 – POSTER PARTY – przebierz się za ulubiony plakat!

Nasze wydarzenia kierujemy do wszystkich chętnych do zapoznania się z tym co to jest plakat. Nie ma znaczenia czy ktoś zajmuje się projektowanie czy nie – w programie będą wydarzenia i dla tych którzy to medium dobrze znają i dla tych którzy nic o nim nie wiedzą. Będzie można oglądać, tworzyć, dyskutować, słuchać.

CO I DLA KOGO:

WARSZTATY DLA DZIECI 9–12 LAT:
Warsztaty skierowane do dzieci chętnych zmierzyć się z nowym dla nich medium – plakatem. Co może, a co musi znaleźć się na plakacie? Po co tworzy się plakaty? Jaki powinien być, aby przykuł uwagę odbiorcy? Podczas warsztatów dzieci stworzą własne plakaty na jeden z wybranych tematów!
Organizator zapewnia materiały warsztatowe. Proszę zadbać o strój dogodny do warsztatów kreatywnych. Zapraszamy rodziców do technicznego wsparcia młodych projektantów.

Prowadzące: Justyna Jędrysek (sobota) i Anna Zabdyrska (niedziela)
UWAGA: Zapisy! Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: galeriapodbrzezie@up.krakow.pl

WARSZTATY PLAKAT TRADYCYJNY
Warsztaty kreatywne, dla uczestników w wieku 17+. W ramach warsztatów będzie można stworzyć plakat robiony technikami tradycyjnymi, tak, jak to miało miejsce w słynnej Polskiej Szkole Plakatu. Organizator zapewnia materiały warsztatowe. Proszę zadbać o strój dogodny do warsztatów kreatywnych.

Prowadząca: Justyna Jędrysek
UWAGA: Zapisy! na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: galeriapodbrzezie@up.krakow.pl

WARSZTATY PLAKAT TYPOGRAFICZNY
Warsztaty kreatywne, dla uczestników w wieku 17+. W ramach warsztatów uczestnicy będą projektować plakat typograficzny czyli taki, który zbudowany jest wyłącznie z liter. Organizator zapewnia materiały warsztatowe. Proszę zadbać o strój dogodny do warsztatów
kreatywnych.

Prowadząca: Anna Zabdyrska
UWAGA: Zapisy! na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: galeriapodbrzezie@up.krakow.pl

SPOTKANIE–PROJEKTOWANIE: EDYCJA PLAKATY!
Spotkanie-prezentacja 2 profesjonalnych twórców plakatów. W ramach spotkania projektanci opowiedzą o swojej pracy zawodowej, pozytywnych i negatywnych stronach, opowiedzą o ciekawym przypadku projektowym lub podpowiedzą jak rozpocząć karierę zawodową w tym wybranym kierunku.

GOŚCIE:
AGNIESZKA ZIEMISZEWSKA – projektantka, plakacistka i edukatorka. Jej prace były prezentowane na wystawach całym świecie. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Zasiadała w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i wydarzeń związanych z projektowaniem graficznym i plakatem. Była również kuratorką i współorganizatorką wielu wystaw w Polsce i za granicą. Pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

JAKUB KAMIŃSKI – projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Absolwent ASP we Wrocławiu. Uczy projektowania graficznego w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Kilkukrotnie wyróżniony i nagrodzony na różnych konkursach graficznych.

Poster party – przebierz się za ulubiony plakat!
Silent disco w Galerii Podbrzezie pełnej plakatów! Spotkanie z plakatowym tematem przewodnim dla wszystkich fanów plakatu. Zachęcamy by przebrać się za ulubiony plakat, kreatywnie podejść do tematu!
UWAGA: Studenci wstęp wolny, pozostali 20 zł

Zapraszamy też na nasze wystawy:
14.11.2024, czwartek, godzina 18:00, Galeria Podbrzezie –
Otwarcie wystawy „Post-Poster? – między sztuką a metodyką”

28.11.2024, czwartek, godzina 17:30, Galeria Lorem Ipsum –
Otwarcie wystawy plakatów Jakuba Kamińskiego „Napój chłodzący typu oranżada”

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa w ramach projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”.

 

POST-POSTER?

POST-POSTER? Między sztuką a metodyką
wystawa plakatów

Czym obecnie jest plakat? Czy nadal jest tylko drukiem dużego formatu, łączącym tekst i obraz? Rozszerzył przecież obszar swojego oddziaływania na Internet, tablice ledowe, zyskał nowe walory dzięki animacji, formom interaktywnym, czy Augmented Reality. Dla wielu twórców plakatem nie jest już tylko druk a sam projekt. Dla innych definicja plakatu jest bardziej metaforyczna i związana z jego procesem kreacji, a plakat to sposób myślenia, który prowadzi do syntetycznej, metaforycznej wypowiedzi, gdzie jeden kadr potrafi zatrzymać widza i go poruszyć, odwołując się do skrótów myślowych czy podświadomych obrazów.

Wystawa zaprasza do odkrycia unikalnych metod projektowania plakatów prezentowanych przez twórców-wykładowców z Polski i zagranicy. To niepowtarzalna okazja, aby zrozumieć, co stanowi fundament edukacji projektowej i skąd czerpią inspirację projektanci. Zapraszamy do prześledzenia różnego podejścia i technik, które wpływają na proces twórczy w tej dziedzinie, ukazując bogactwo form i pomysłów, jakie plakat może zaoferować.

UCZESTNICY WYSTAWY:
Agnieszka Ziemiszewska, PJATK Warszawa
Alexander Ruth, Keimyung University, South Korea
Anna Zabdyrska, UKEN Kraków
Artur Skowroński, ASP Wrocław
Barbara Janczak, UKEN Kraków
Barbara Widłak, ASP Kraków
Daria Malicka, UKEN Kraków
Eugeniusz Skorwider, UAP Poznań
Grzegorz Izdebski, UŚ Katowice
Jacek Staniszewski, ASP Gdańsk
Jakub de Barbaro, Kuba Sowiński, ASP Kraków
Jakub Hakobo Stępień, ASP Łódź
Joanna Tyborowska, ASP Kraków
Justyna Jędrysek, UKEN Kraków
Kaja Gliwa, ASP Kraków
Kaja Renkas, UŚ Katowice
Karolina Grudzińska, ASP Łódź
Karolina Szafran-Kamrowska, UKEN Kraków
Katarzyna Wojdyła, UKEN Kraków
Krzysztof Białowicz, UMK Toruń
Lech Majewski, ASP Warszawa
Li Xu, Beijing Institute of Graphic Communication, China
Łukasz Kliś, UŚ Katowice
Magdalena Wosik, ASP Wrocław
Marcin Klag, UKEN Kraków
Marcin Urbańczyk, UKEN Kraków
Michel Bouvet, EPSAA, Paris
Monika Chrabąszcz-Tarkowska, Akademia Tarnowska
Monika Starowicz, ASP Katowice
Nikodem Pręgowski, UMK Toruń
Olga Turkiewicz, UKEN Kraków
Patrycja Longawa, WSIiZ Rzeszów
Peter Javorik, ASP Kraków
Piotr Depta-Kleśta, AS Szczecin
Piotr Garlicki, ASP Warszawa
Rikke Hansen, Design School Kolding, Denmark
Ryszard Kajzer, ASP Warszawa
Sebastian Kubica, UŚ Katowice
Sławomir Kosmynka, ASP Łódź
Stanisław Gajewski, APS Warszawa
Stefan Lechwar, UŚ Katowice
Steven Dana, MARIST College, NY, US
Szymon Szymankiewicz, UAP Poznań
Tomasz Broda, ASP Wrocław
Tomasz Jędrzejko, UŚ Katowice / AŚ Katowice
Tomasz Kipka, UŚ Katowice
Wojciech Kołek, Akademia Tarnowska

15.11.2024−12.01.2025
WERNISAŻ: 14 listopada, godzina 18:00

Organizatorem wystawy jest Zespół Badań Obszarów Komunikacji Wizualnej w składzie: Justyna Jędrysek, Marcin Klag, Karolina Szafran-Kamrowska, Marcin Urbańczyk, Katarzyna Wojdyła (koordynatorka) oraz Anna Zabdyrska. Wystawa powstała w ramach realizacji projektu badawczego „Projektowanie jako zderzenie i integracja tego, co lokalne, z tym, co globalne”, finansowanego przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawa jest częścią programu „Sztuka do rzeczy — design w Krakowie”.

Evolving Visions

The main theme of the exhibition EVOLVING VISIONS, which consists of works by five teaching artists and five selected students of the Department of Art and Education of the Faculty of Education of the University of Jan Evangelista Purkyně in Ústí nad Labem, the future art teachers, is the interplay between pedagogical and artistic approaches. The diverse artistic concepts of the teachers of one department are naturally reflected in the artistic expression and ideas of creative concepts of their students, creating a mutually permeable space. Through visual form, the exhibition offers opportunities to consider the influence of various teaching approaches by teaching artists, the relevance of their themes and expressive means in relation to the emerging and formative ideas and modes of expression of the upcoming generations. It also reflects on the general process of building on what already exists and the demands of current invention within the pedagogical process of a teaching artist and an art teacher.

MARGITA TITLOVÁ YLOVSKY (*1957) has long been fascinated by the possibilities of making the intangible visible. She is interested in the space of personal identity. This is also the subject of the exhibited work by KAROLINA JÁNSKÁ NEUMANN (1993*), in which she reflects on the power of innate characteristics, formation through upbringing and social influences. For VLADIMÍR FRANZ (*1959), landscape is a key artistic and musical theme. MARTINA TESAŘOVÁ (*1989) mediated the theme of jungle and wildness in her paintings, with a contrasting reference to the rationality of contemporary civilization. In the works of MARTIN VELÍŠEK (*1968), conceptual thinking about an image is directly intertwined with thinking about human existence. The prints by EVA VÁPENKOVÁ (*1979) show a characteristic preoccupation with transcribing traces of memory from a concrete landscape into a spatial composition made up of layers of abstracted horizontals, positive, direct impressions. JAN PROŠEK (*1977) works with the metaphor of landscape in motion. He relates the quality of the reciprocity between apparent stability and constant change to the position of individual human destiny in the context of historical events. The installation by KRISTÝNA MOUCHOVÁ (*1999) is a testimony of a personal relationship with the landscape of the Romanian Banat. MIROSLAV HAŠEK (*1988) has long dealt with the theme of reminiscence, remembrance, memory – both on a personal and collective level. MIKULÁŠ ONDRUŠ (*2003) presents his own interest in carving, inspired by Baroque morphology.

The whole exhibition can be perceived as a space of exchange of different ideological concepts and forms of expression, as a metaphor-fragment of the creative environment at school. An environment for the perception of one’s own themes and possibilities and their further realisation, an environment of continuously emerging creative visions.

Artists:

Margita Titlová Ylovsky – Karolina Jánská Neumann / Vladimír Franz – Martina Tesařová / Martin Velíšek – Eva Vápenková / Jan Prošek – Kristýna Mouchová / Miroslav Hašek – Mikuláš Ondruš

Jan Evangelista Purkyně University in Ústí nad Labem – Faculty of Education – Department of Art and Education

Wystawa otwarta od 04.-25.10.2024 od wtorku do piątku w godzinach 11-16.

 

In Praise of Shadow. Tomasz Kawecki

Czy można przytulić ciemność?

Timothy Morton proponuje nam byśmy zamieszkali w ciemności. To jedyne wyjście z katastroficznej wizji Antropocenu dające nadzieję na zbudowanie nowego świata.

Artysta Tomasz Kawecki umieszczając na początku swojej książki węża pożerającego własny ogon – Uroborosa, podąża za myślą Mortona i zaprasza nas do wejścia w mrok. Uroboros według Mortona jest symbolem splątania człowieka z tym co dziwne, odrażające i potworne. Zapowiada powrót widm wypartych z oswojonego świata. Odsunięte treści wracają jak chwasty przebijające asfalt. lm czyściej wyrywamy i pryskamy, w naszym mniemaniu niepotrzebne rośliny, stają się one mocniejsze i całkowicie odporne na śmiercionośne warunki.

To co widzimy w ciemności nie pasuje do wizji harmonijnej, dziewiczej natury. Głęboko pod ziemią żyją pokryte śluzem potwory. Mieszkają w czarnej, skażonej wodzie. Powoli sami się w niej zanurzamy, tracimy pod nogami grunt i pozwalamy się ponieść truciźnie.

Nie bez powodu projekt In Praise of Shadow powstał podczas rezydencji artysty w Nowej Rudzie. To najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Węglowy krajobraz splata ze sobą ciała ludzi i nie-ludzi. W smogu organizmy mieszają się ze sobą, tracąc kontury. Nadmierna ingerencja człowieka w Ziemię obudziła demona. Przerabiamy szczątki roślin i zwierząt w trującą energię. Ogrzewamy nią swoje ciała, napędzamy maszyny. Zasoby planety wydają się nieskończone, ale wszyscy chyba już wiemy, że cena, jaką przyjdzie nam wkrótce zapłacić jest bardzo wysoka.

Na dnie czarnej wody leży węgiel, ropa naftowa, kości, odłamki plastiku, martwe tkanki zwierząt. Na dnie czarnej wody rosną grzyby i porosty. Dryfujemy w niej, stała się zbyt gęsta by się w niej poruszać.

Kawecki prowadzi odbiorcę przez kolejne kręgi wtajemniczenia w ekognozę. Przechodzimy przez opuszczone domy i kopalnie, obserwujemy nowe życie, które odzyskało swoją autonomię, jest całkowicie niezależne od działania człowieka. Takie miejsca budzą w ludziach niepokój, są zaprzeczeniem antropocentrycznego porządku świata. Przekonanie człowieka o swojej wyjątkowości względem innych istnień stoi pod znakiem zapytania. Tutaj nie obowiązują ludzkie zasady, nie istnieją dogmaty religijne, ustroje gospodarcze czy polityczne. Rozum również na nic się nie zda.

Z mroku wyłaniają się Lovecraftowskie hybrydy, które sami wyhodowaliśmy. Musimy teraz znaleźć dla nich miejsce w naszym ucywilizowanym świecie. Musimy wypić czarną wodę.

Kurator: Michał Łuczak
Tekst i dźwięk: Aleksandra Przybysz

Wystawa w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie / Krakow Photomonth
Wystawa czynna od 29.06. − 19.07.2024